News

Prestižní list Pittsburgh Business Times píše o úspěchu a plánech naší sesterské společnosti IT-CNS!

V článku mimo jiné oceňují naší nově otevřenou kancelář v Atlantě, která se v posledních letech stává dalším americkým centrem pro kybernetickou bezpečnost, a byla tak ideální lokací pro expanzi naší aplikace pro zabezpečené přenosy dat Safety4Data. Zároveň je v plánu do konce roku otevřít další pobočku ve Washingtonu, D.C., abychom byli blíže našim stávajícím i budoucím zákazníkům. 

https://www.bizjournals.com/pittsburgh/news/2019/09/20/east-liberty-data-security-firm-enters-atlanta.amp.html

Show photo gallery >

Obhájili jsme nejvyšší status GOLD partnerství

Ocenění jsou pro nás důležitou součástí naší práce. Práce, která představuje míru kvalifikace a odbornosti našeho týmu. Po dlouholeté spolupráci s firmou Microsoft v rámci partnerského programu (Microsoft Partner Network) se nám po roce opět podařila obnova GOLD partnerství. Získáváním statusu GOLD museli naši zaměstnanci prokázat technické dovednosti u skládání zkoušek a my jsme nyní rádi, že se nám opět podařilo zařadit mezi top partnery Microsoft v České republice.

 

 

Loučení s létem

Poprvé jsme se po krajině rozhlédli ještě v pátek odpoledne z Vranova, druhý den jsme vyšlápli několik kopců v okolí( a žejich bylo). Nádherná panoramata nám nabídla rozhledna Kopanina a také hrad Frýdštejn. Ke stopám předků jsme přidali  ty naše ve skalním městečku Drábovna. Ve skalním bludišti Chléviště, kam jsme se vydrápali v neděli dopoledne, jsme mohli prověřit smysl pro orientaci. Je dobrý, neztratil se nikdo!!! 

 

Nezapomínejme na ochranu osobních dat

Už je to přes rok, kdy Evropská unie zavedla všeobecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Od té doby se zdá, že tato problematika částečně upadla do zapomnění, a společnosti jí přestávají věnovat pozornost.

Tento přístup se však nemusí vyplatit. Francouzská komise pro ochranu osobních údajů (CNIL) již udělila pokuty ve výši 56 milionů €. Český úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), tak přísný není, ale i on již udělil pravomocné pokuty v řádech desítek tisíc korun. Ke kybernetickým útokům na firemní sítě dochází každý den. Smutnou pravdou je, že žádnou síť nelze na 100% ochránit. Můžeme však napomoci tomu, aby se s přenášenými daty zacházelo s využitím nejvyšších bezpečnostních standardů.

Položte si otázku, jakým způsobem právě Vy zasíláte dokumenty s daty klientů. Může se jednat o smlouvy, ekonomická a obchodní data, zdravotnickou informaci a další dokumenty podobného charakteru.  Ve většině případů to bude skrze e-mailovou komunikaci. Právě tato komunikace představuje značné riziko úniku citlivých dat a disponuje minimální úrovní zabezpečení. Kybernetická kriminalita přestavuje pro firmy vzrůstající bezpečnostní hrozbu, která může způsobit devastující škody.

 

Proto po mnohaletých zkušenostech z oblasti zdravotnictví, bankovnictví a logistiky, vyvinuli naši programátoři sofistikovaný nástroj pro nejvyšší bezpečnost přenosu dat.

 

Unikátní řešení, aplikaci Safety4Transfer.

Tento jednoduchý a uživatelsky přívětivý nástroj řešící zabezpečený přenos dat, splňuje vysoké standardy pro zabezpečení dat.

Nástroj je určený pro neomezený počet uživatelů s nastavením přesných pravidel komunikace mezi jednotlivci nebo distribučním kanálem více uživatelů. Vysokého stupně zabezpečení dosahuje použitím dvou vyspělých technologií – HTTPS kanálu (společně s PFS algoritmem) a šifrováním dat kombinací symetrické a asymetrické šifry, kdy asymetrické šifrování je založeno na PKI (Public Key Infrastructure) standardu.

Rychlost zpracování dat je zajištěna umístěním serverů Safety4Transfer v zabezpečeném prostředí Microsoft Azure, a také optimalizací uživatelského i administrátorského rozhraní, které umožňují dosáhnout požadovaných nastavení prostřednictvím několika kliknutí.

 

Více informací se dozvíte zde: http://www.safety4transfer.com/

 

Show photo gallery >

Čtvrt století s námi

Dnes je to celých 25 let, kdy k nám do zaměstnání nastoupila naše milá kolegyně Jana Říhová. Od té doby se každý den vzorně stará o čistotu všech prostor, i o pohodlí nás všech. Tímto Janě moc děkujeme za práci, kterou dlouhá léta odvádí a těšíme se s ní do dalších společných let. 

IMG_2848
< Hide photo gallery

Setkání Česko-italského podnikatelského fóra

Tento týden jsme se zúčastnili Česko-italského business fóra. Akce byla pořádána Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Velvyslanectvím Itálie v Praze, Hospodářskou komorou České republiky a italskou podnikatelskou asociací Confindustria. Odehrávala se v nádherných prostorách Černínského paláce. Mezi diskutovaná témata patřil mimo jiné průmysl 4.0, aerospace, mobilita a bezpečnost nebo energetická efektivnost. Setkání se účastnila také řada dalších českých a italských firem a asociací. 

Show photo gallery >

Další útok na Android zařízení

Obejít zabezpečení operačního systému Android se podařilo více než tisícovce různých mobilních aplikací. Bez vědomí uživatelů byly schopné stahovat z chytrých telefonů a počítačových tabletů důvěrné informace a další citlivá data. Více informací se dozvíte zde: https://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/510123-miliony-lidi-prisly-o-data-tisicovka-aplikaci-obesla-zabezpeceni-androidu.html  

Nedostatečná ochrana Malware mobilních zařízení

Uživatelé mobilních zařízení s operačním systémem Android by meli být na pozoru. Naneštěstí si jsou útočníci moc dobře vědomi, že zabezpečení chytrých telefonů a počítačových tabletů lidé velmi často podceňují a že tedy své zařízení proti mobilnímu malwaru chrání jen málokdo. Více informací se dozvíte zde: https://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/510128-agent-smith-je-nebezpecny-virus-nepozorovane-infikoval-25-milionu-zarizeni.html

Hackeři "číhají" všude

Neexistuje společnost, která by se neobávala úkoků v podobě zneužití dat. S inovativním řešením v podobě zabezpečeného přenosu dat přichází mělnická firma CNS a.s., v rámci svého produktu Satefy4Transfer. Více inoformací se dozvíte zde: https://komercniprezentace.ihned.cz/c1-66590180-sifrovany-prenos-dat-je-s-novou-aplikaci-jeste-snadnejsi

 

Otevíráme novou pobočku v Atlantě

Atlantská pobočka Safety4Data je umístěna v metropolitní oblasti Atlanty - v jenom z nejrychleji se rozvíjejících trhů kybernetické bezpečnosti v Americe. Kancelář se nachází mezi dvěma hlavními centry - Midtown Atlanta a Severní Atlanta/Alpharetta.To poskytuje skvělý přístup firmám s stategickým partnerstvím. Náš kolega Peter Cresse vede pobočku v Atlantě a bude se zaměřovat na příležitosti nejen v této oblasti, ale i ve zbytku Spojených států, a to především na trhu zabezpečeného přenosu dat a OEM partnerství.

Show photo gallery >

Letos znovu na Jizerské

O víkendu se běžěl 26. ročník Mělnické Jizerské 50, kterou již několik let hrdě podporujeme. Děkujeme všem organizátorům a zúčastněným, po roce jsme si závod v krásném počasí opět velmi užili.

Show photo gallery >

Safety4Transfer

Huawei a možné odposlouchávání čínskou vládou, to je téma posledních týdnů, kterému se věnují i v E15. S naší aplikací Safety4Transfer pro zabezpečené přenosy dat ale obavu o své soukromí mít nemusíte.

Show photo gallery >

Setkání ETN

Pro letošní každoroční setkání ETN (EurTradeNet - Evropská aliance poskytovatelů celních služeb) se dalo těžko nalézt zajímavější místo než je Londýn. Byli jsme při tom, a nevíme, zdali říci Bristkým kolegům z pohledu EU příště na viděnou nebo sbohem.

 

Show photo gallery >

Vodácký víkend

Jako již každoročně jsme i letos vyrazili společně s rodinnými příslušníky na firemní vodácký víkend na Vltavě. Počasí nám víc než přálo a tak to ani ti, kteří se nedobrovolně koupali v řece při překonávání jezů, neodnesli zdravím. Pár odřenin a kůži spálenou od sluníčka samozřejmě nepočítáme.

Projekt ZEBRA

V našich společnostech byl spuštěn nový projekt s názvem ZEBRA. Chceme pomocí tohoto projektu zlepšovat naše pracovní prostředí, zefektivnit procesy řízení ve společnosti, zlepšit řízení, to vše na bázi metodiky „Lean“, což je metoda, zaměřena na neustálé zlepšování (inovace) ve společnosti. Projekt ZEBRA je určen pro všechny naše zaměstnance, kteří mohou navrhnout podmět ke zlepšení v jakékoli části provozu našich společností a získat za tyto nápady finanční odměnu. Brzy Vás budeme informovat, jaké inovativní myšlenky chceme realizovat a kolik zaměstnanců jsme díky jejich kreativním myšlenkám mohli finančně odměnit.

 

New Payroll Software

Starting January 1, 2019, our company moves to a new payroll system that interacts more interactively with our accounting system. In keeping with the quality of the salary processing of our employees, the management of the company decided to use pilot operations, and for two months (November, December 2018), our economic wage department processed both SWs in order to guarantee the quality of the processing and possible imbalances solved. Thanks to our accounting department for a great job, and we believe that this decision will bring us more efficiency and time savings.

 

 

 

 

 

 

We will have another "CNS" baby

There are other joys for us than those working. At the end of November, our "manager of happiness" - receptionist Kamila - left our maternity leave. We wanted to please our favorite Kamila, so we have organized a collection for her and her expected descendant. The staff were very generous and therefore we were able to make surprises in the form of a "mummy cake" for the selected money. We thank Kamile for all the work done, we wish happiness and health and we look forward to further cooperation.

Benefits for employees - let's have a good coffee together

Company management is constantly striving to create better conditions for their employees to spend their time on the job. Not only is there a barbecue grill where we regularly host corporate events, but we have two new coffee machines from JABLUM Czech s.r.o. This company boasts top-of-the-range coffee making, using the finest coffee beans from around the world that get fresh into our coffee makers. We can enjoy delicious coffee with two kinds. Have a tasting right in the roasted -www.zijeme-kavou.cz or become our team mate and enjoy the coffee every day. For more information on vacancies, visit the web site, in the vacancies section.

 

Improving the workplace of developers

In order to improve the quality of work and improve the quality of the workplaces, the windows at the developer's workstation were equipped with new blinds that shielded the passing beam so that the light rays were not reflected in the monitors, and our developers could better concentrate on their hard work. We believe that this improvement will have a positive impact on their work.

The whole company

We successfully renewed the ISO 9001: 2015 Quality Management System Certificate! Who's behind it? An experienced team of our experts who not only represent the company but also promote the quality assurance in the company itself. This quality and a satisfied customer is the biggest success for us. Let´s look deeper into the company quality management. The CNS a.s. company led by Luboš Hajn, a quality management executive director, together with Lucie Boučková, a quality manager, and undoubtedly the internal auditors are constantly improving the quality management system in the company. The internal auditors are the CNS a.s employees ensuring this knowledge issue in the company is fully understood. These employees are expert level trained professionals in the field of auditing. As part of the recertification audit, carried out by the DNV-GL company, we have successfully renewed the quality management system certificate again.

ODP/ OPA

At the beginning of November we have succesfully finished the integration of the FONS OpenLims (laboratory information system from STAPRO s.r.o. company) with our core company system SELMA. Based on the experience from the earlier stages of the project that has been realized on the smaller laboratories, the final implementation phase was carried out in the customer´s largest laboratory. The actual implementation of the new interface was done by the team of consultants, technicians and software engineers without any negative impact on the laboratory operations or the physicians. This team provided the onsite support and contributed significantly to the successfull implementation of the project. We would like to thank to all the the involved parties and we look forward to another future successful project cooperation with them.

The annual seminar held by the ELISA Records Management System team

The seminar was held on 18 – 19 October, organized by the company CNS a.s. for its customers using the ELISA product (Record management information system). The main purpose of the seminar was to familiarize customers with up-to-date and upcoming new development in ELISA and to highlight important legislative changes in the field of Records management system. The bearing theme of the seminar was the Records Retention and Disposition Proceedings in an electronic way including practical demonstrations and lectures provided by the State Regional Archives representative. The popular social evening event, which is used to relax from work duties and to establish friendly informal relationships among the participants, was again part of the seminar;  and we are pleased that on the basis of individual participants feedback, we can consider the seminar to be a real success, which motivates us to organize the next year.

Our employees are constantly educating - or "Check Point Experience"

Zástupci technického oddělení se opět účastnili akce „Check Point Experience“, která se konala v Libčicích nad Vltavou. Prezentace byla zaměřená na celosvětové kybernetické hrozby v oblasti IT, potažmo aktivní ochranu proti těmto hrozbám. Je třeba podotknout, že vzdělávání v této oblasti je pro naše zaměstnance klíčové, neboť naším posláním je poskytnout všem naším klientům špičkové poradenství právě v této choulostivé oblasti.

 

Hot Line - we are constantly improving the quality of our services

In order to determine the quality of services for contractual customers of the technical department, the free line 800 40 30 70 was put into operation again. We believe that our new line will benefit all our clients.

 

 

Microsoft Gold Partnership Resumed

In October this year, our team has resumed its partnership with Microsoft. Our company has long been involved in the Microsoft Partner Program, which has been advocating Application Development for several years. In October of this year, our team has once again succeeded in rebuilding these competences, and we can be proud of the Gold Application Development Certificate for the next year.

 

InfoSec World Conference

3.26.2018 - Last week, colleagues from our US subsidiary IT-CNS participated together with the Czech company Novicom, that we are helping stepping to the US market, on the InfoSec World. The conference took place in Orlando, Florida and besides the lectures and keynotes there was also the expo where our colleagues were involved as exhibitors.

Show photo gallery >

Wrote about us - Hospodarske noviny

2.16.2018 - Hospodarske noviny and portal ihned.cz released the article about our company. In the article, you can find details about the business in the Czech Republic as well as in the United States described by the CNS co-owner, Petr Samek. You can find the article (in Czech) here: https://archiv.ihned.cz/c1-66051570-bezpeci-pro-data-nabizi-americanum-firma-z-melnika

Microsoft GOLD competence renewal

1.9.2018 - Our company is participating on the partnership program of Microsoft company (Microsoft Partner Program) for a long time. For a number of years, we are renewing the competence in the Gold level in the Application Development. This year, we have successfully renewed our competence again!

NOTEZA Trademark

12.20.2017 - We are pleased to announce that we obtained a trademark by the Czech Industrial Property Office for our project NOTEZA. NOTEZA is the data encryption system based on the Vernam cypher. 

OpenLims and SELMA integration: fourth phase

12.12.2017 - During October, we continued our work on the project of the laboratory information system FONS OpenLims of Stapro company integration to our laboratory integration system SELMA. With our experience from the earlier stages of this project that has been realized on the smaller laboratory operations, we have been able to realize this phase in the largest laboratory of our customer. This laboratory operates and provides results to more than 5,000 doctors. The actual implementation of the new interface was done by the team of consultants, technicians and software engineers without any impact on the laboratory operations or the requesting doctors. This team provided support to our clients employees directly in the laboratory which also helped to the smooth implementation.

Interview in Lupa.cz

10.10.2017 - Jakub Voleman, our colleague from our Pittsburgh-based subsidiary, IT-CNS, Inc. recently gave the interview to Czech IT news server Lupa.cz. In the interview, you can read about our US business, why we are located in Pittsburgh, about our help to other Czech tech companies or about our future plans: https://www.lupa.cz/clanky/jakub-voleman-safety4data-pomuzeme-rozjet-firmu-v-pittsburghu-je-to-jedno-z-nejlepsich-mist-v-usa/

CNS in Lidové noviny

In the last week’s newspaper edition of Lidové noviny, you could find the article about Czech companies operating in the United States. Our colleagues from IT-CNS are mentioned in the article, especially with their help to other Czech companies entering the US market. 

Show photo gallery >

General Data Protection Regulation

7.31.2017 - Due to the preparation on the General Data Protection Regulation – GDPR together with previous attendance of our colleagues on the workshop that has been focused on GDPR and its new data protection regime, one of our colleague from the software department attended a training called “GDPR and Cybersecurity law”. This training provided detailed approach how to setup processes, management and technology in the organization to be GDPR compliant. 

EurTradeNet Conference in Oslo

7.12.2017 - In June, we have attended yearly periodical conference of the international association EurTradeNet, this year in Oslo, Norway.

 

EurTradeNet is the European Alliance of customs-related service providers or CRSPs, a unique knowledge network joining together their local expertise in information handling services and communication solutions to assure the most effective implementation of eCustoms Europe-wide.

 

The conference summarized activities and results of the last period and planned the next steps of the ETN in the European region. The main goal for the next period is to provide wider portfolio of services to its local (national) customers in the international environment and help them with their core business which is manufacturing, purchasing and sales of goods. This goal should be aimed by the continuing integration between individual members of the associations.

 

Part of the conference was also a visit of Norwegian Post with a professional presentation and demonstration of the highly automating logistics processes. This high level of automation together with decreasing costs enabled to Norwegian Post to provide its services to all Scandinavian countries. These services are provided by its sister company www.bring.com.

Workshop Doing business in the USA: What is not commonly spoken about

6.15.2017 - We are pleased to invite you to our workshop Doing business in the USA: What is not commonly spoken about. The event will take place on June, 28th at 10am in the Prague office of the Impact Hub and it is free. You can find more information on the official invitation below. If you are interested, please send us your email RSVP to sekretariat@cns.cz. 

Show photo gallery >

“Guarantees for young in Central Bohemia” Project

6.8.2017 - Our IT Department hired a new colleague as a part of the project “Guarantees for young in Central Bohemia”. This project is co-financed by the European Social fund, respectively from the Operation plan Employment, and by the Czech Government. The main goal of the project is to integrate young people under 29 years of age to the labor market and provide them specialized experience for the future employment.

Thanks to the project, young people are improving their skills and increasing their qualification. It really helps with the future employment options, with those skills they are able to meet requirements of potential future employers. Last, but not least, participants of the projects are more involved into private companies processes and getting know the specific business culture. We truly hope that our new colleague will be successfully integrated into our company and the goal of the project will be fulfilled. 

Cruise Ship 2017

6.2.2017 - By the end of May, we organized traditional and very popular cruise ship in Prague for our customers. During the cruise, we have seen all the popular sights and architecture monuments. All of this was followed with the interesting commentary of an experienced tour guide who had great and commonly known stories about every location. We were lucky and also the weather was great. Together with the delicious catering, fun program for kids and rum tasting for adults, this cruise has been really perfect experience and a lot of our guests are looking forward to next years. 

Show photo gallery >

Children's Day 2017

5.22.2017 - On May, 18th, we have organized another year of our Children’s Day. The event took place in the garden next to our company building. Kids had to complete various puzzles, throw a ball at the target, jump in the sack, walk on stilts and much more. Every kid got the reward for fulfilling all of these tasks. After this, kids also can have fun in the inflatable jumping castle or get some fruits and refreshments. Refreshments was also available for parents and other colleagues. 

Show photo gallery >

Future of the Czech Energetics II Seminar

5.19.2017 - As the members of Technology Platform Energetic Safety of the Czech Republic (TPEB ČR), our CNS colleagues have attended a seminar held by Central specialized commission CSSD for industry and trade focused on The Future of the Czech Energetics II. This event was organized under the auspices of deputy of PSP ČR Milan Urban in the Chamber of Deputies of the Czech Republic offices. The key topic of the seminar was a draft of the Czech energy policy for a next decade. This strategy should provide self-sufficiency for the Czech Republic in this area. CNS together with the TPEB platform participated with the contribution on the critical infrastructure security which is nowadays really important topic. This seminar has been attended by representatives of political, academic and private sectors. All the presentations led to interesting discussion because participants understand the importance of energetics. TPEB also utilized this opportunity to spread the information about its Round Tables that will be dealing with individual segments of security of the critical energetic infrastructure. 

SELMA new version

5.12.2017 - On May, 3rd we have implemented a new version of the new version of our application SELMA for our important customer synlab czech s.r.o. This new version has increased the efficiency and rapidity of the request processing in our customers’ labs. It has also simplified the process of operations of EU insurers. Last but not least, this new version increased the efficiency of the bar codes reading.

Our application Safety4Data has been HIPAA audited

4.24.2017 - A new version of our application for highly secure data transfers Safety4Data was successfully audited for HIPAA and HITECH! Both of these acts are regulating work with patient’s data in healthcare. With the new version, we are able to offer Safety4Data also to various healthcare organizations. Safety4Data will help them with their data security and HIPAA and HITECH compliance. The audit has been done by renowned US law firm Dickie McCamey.

GDPR Training

4.20.2017 - Some of our colleagues attended a workshop focused on the new GDPR legislation. The seminar has been led by professionals from one of the best Czech law firms. It’s necessary to remind that this significant change enters into force in May, 2018!

And what is it all about? GDPR brings a lot of new interpretative and methodological instructions. Moreover, it’ll significantly discuss pseudo-anonymized data, important responsibilities of personal data managers and processors and also a new position of Data Protection Officers. Last but not least, we’ve obtained information about an international data exchange and data exchange with global organizations. Of course we have also discussed new sanctions that could be enforced in case of non-compliance with GDPR.  

Czech Branch of EurTradeNet international alliance based on our initiative

4.17.2017 - Our company is a long-term member of the international alliance EurTradeNet. EurTradeNet was designed to exchange experiences and knowledge from international trade and logistics. Its main goal is to make international and global operations easier for its members. Based on our positive experiences, we have decided to offer this opportunity to our partnering companies operating in this field. Thanks to their interest, the first step necessary to be done to establish a Czech subsidiary of ETN have started during this January.

Inaugural session with the ETN leaders represented by Mrs. Maite Miret, ETN CEO, and representatives of each individual Czech members took place in Prague in the beginning of April. During initiative meeting were declared alliance’s goals and Czech members were invited to a global ETN meeting that will take place this May in Oslo.

The event concluded with the informal dinner in Bellevue restaurant with the delicious food prepared by Micheline chefs. 

Show photo gallery >

OpenLims and SELMA Integration - 3rd Phase

4.12.2017 - During March, we have successfully continued in the implementation project of integration of laboratory information system FONS OpenLims made by Stapro and our laboratory integration system SELMA. Based on our experiences from the earlier phases of the project that have been done in different laboratory operations, the third phase was realized in the laboratory with critical operations. The new system integration ran with no negative impact on lab operations and from the very beginning it didn’t affect requesting doctors.

Elisa acquired a new customer

4.3.2017 - In the beginning of 2017, CNS in official tender acquired a new really important customer for our document management system ELISA – State Regional Archives in Prague. We are currently finishing there a testing pilot project of our software. In the beginning of April, we are going to end the testing project and implement a final working version of ELISA. 

Business mission in Canada

3.31.2017 - Colleagues from our US subsidiary IT-CNS last week joined a business delegation that accompanied Czech Minister of Foreign Affairs, Mr. Lubomír Zaorálek, on his trip to Canada. On the business forum in Toronto have been introduced both Czech Republic and Ontario, together with attending companies including CNS. The event continued with business lunch and B2B meetings of Czech and Canadian companies. For us, this business trip was another natural step that followed our previous business trips to Toronto and we are seriously considering to open a subsidiary there to better serve Canadian customers.

Show photo gallery >

Quality management system ISO 9001:2015 certificate

3.20.2017 - We have successfully renewed our quality management system ISO 9001:2015 certificate! Who is behind this? Our experiences professionals who are representing our company. This mix of quality and satisfied customers are our key goals. And we would like to tell you more about the quality in our company. In CNS, Lubos Hajn as a management quality representative together with Lucie Bouckova, our quality manager are taking care about quality management system within the company. Internal auditors are also really important part of the system which couldn’t even exists without them. Internal auditors are CNS employees and that means they got important knowledge of internal processes. They are trained as auditors on professional level. In the supervisory audit process made by DNV-GL, we have renewed our quality management system certificate. To be one step ahead, we have decided to change to ISO 9001:2015 from the original ISO 9001:2008.

We4Startups - Lupa.cz article

3.15.2017 - As we already informed you, we have attended a cybersecurity conference We4Startups organized by V4 countries in Washington, DC. You can read more about it in this article that includes also the opinion of our colleague Jakub Voleman: http://www.lupa.cz/clanky/trumpuv-poradce-rudy-giuliani-se-setkal-s-ceskymi-bezpecnostnimi-firmami/

Conference We4Startups in Washington, D.C.

3.10.2017 - Earlier this week, colleagues from our Pittsburgh-based subsidiary attended cybersecurity conference We4Startupsand other connected events organized by V4 countries and Czech Embassy in Washington, DC. On Monday took place B2B meetings of Czech and US companies and in the evening ceremony held by Polish Ambassador in his residency. On Tuesday took place the We4Startups conference itself at Google Headquarters in Washington, DC office. Speakers on the conference included New York Mayor Rudi Giuliani or US Senator Joe Manchin. This was followed by panel discussions and V4 companies’ presentations where our colleagues presented IT-CNS and our product Safety4Data. On Wednesday, the program concluded at Fairfax County wit B2B meetings with other US companies.

Show photo gallery >

Developers’ next education

3.8.2017 - Like every year, we are taking care about next education of our colleagues from software department. To increase our employees’ qualification, seven of our colleagues have already took four different courses during January and February, 2017. 3 courses have been organized by computer school GOPAS and the last one was held by educational organization Unicorn Education. Other colleagues are already registered for training in April and May. The main purpose of this education is to get knowledge of new technologies and increase our developers’ qualification which should lead to improvement of the whole development process. 

Cyber Security in the Czech Republic Conference

3.2.2017 - Our colleagues who are specialized in cyber security have attended a conference Cyber Security in the Czech Republic. This conference was organized by CzechInvest agency. The key topics include a role of the National Center for Cyber Security, cybercrime and human factor influence to the cyberattacks. Especially a case study with practical recommendations from the recent cyberattack (industry espionage) called Operation BugDrop was really interesting and beneficial for our colleagues practice. 

CySeCo becomes a new ETN Member

2.28.2017 - CySeCo (Cyber Security Community) Association among its founding members includes also our company CNS, becomes a new partner of the organization EurTradeNet (ETN) as an ETN Affiliate. EurTradeNet-ETN was founded in 2003 with the aim to globally represent the Customs-Related Service Providers or CRSPs, the companies delivering IT solutions to the traders to handle their eCustoms information exchange Europe-wide. Cyber Security Community is a Professional Association founded to support fair debate and knowledge-sharing on cyber security and its importance both in private and public sectors. CySeCo’s professional mission is to increase awareness on information and data security, based on the design and implementation of secure information systems and other cyber security solutions, and to educate both non-professionals and professionals in the cyber security field.

 

ETN and CySeCo mutual cooperation will be beneficial for members of both organizations. They have agreed to spread knowledge and experiences across both organizations, advise to their members and aim shared goals. Both ETN and CySeCo representatives will participate on each other events. We truly believe that due to this cooperation will increase also a level of our services in electronic customs process.  

SQL Database Training

2.21.2017 - Our colleagues from the Department of application support took a training called “SQL Database and SQL Platform”. The main focus was on the introduction to data storage and data management in databases. This training was dedicate to databases and its products like MS SQL Server, database management system, MS Management Studio, relation databases, tables, records and its attributes, tables relationships and SQL language and its commands. This training will help our colleagues to better indicate and identify possible errors and also their testing abilities. At the end of the day, this will bring better support services and faster development and implementation process of the new versions of our products. 

PTCs' Event: CIO Insights with Oracle CIO

2.17.2017 - Our Pittsburgh colleagues from our sister company IT-CNS have attended Pittsburgh Technology Council’s event CIO Insights with speaker Mike Sunday, who is CIO of Oracle. Mike has been talking about increasing trends in cloud usage and its importance in the future and about importance of innovations. He also mentioned that Pittsburgh is the city with huge potential in IT business.

Show photo gallery >

TPEB ČR becomes a Research Organization

2.14.2017 - Technology Platform Energetic Safety of the Czech Republic (TPEB ČR) whose members include also our company CNS, has been selected as one of the research organizations of the Czech Republic. This act is based on the verdict of Research, Development and Innovation Council, an advisory Body to the Government of the Czech Republic from January, 27th, 2017. This change of status proves its R&D potential, especially of its members. Moreover, it gives more opportunities to TPEB members with applications for public financed R&D projects. TPEB ČR is also a long-term member of ECAS system as a research organization on the list “Research & Innovation”. It has been actively participating to international consortiums and projects under the program Horizon 2020 which is the EU Framework Programme for research and Innovations. 

OpenLims and SELMA Integration - 2nd Phase

2.6.2017 - In January, we have successfully continued implementation process of integration laboratory information systemFONS OpenLims made by Stapro company into our laboratory integration system SELMA. The first phase of the project have been done during the minor laboratory operations and based on these experiences, the second phase of the implementation took place in large laboratory with critical operations. Actual start of the operations then was without any problems that could affect a lab itself or requesting doctors. 

Business Consulting

1.25.2017 - t doesn’t matter if you are start-up with brand new idea or company that wants to or needs to expand because current region starts to be too small for you. You might want to start your business abroad, on a different continent or if you just want to try your luck. In all these cases is the entrance on the US market more complicated than it appears.

 

In CNS, we went through this couple years ago during our start in Pittsburgh. Although the United States seem to be close to the Europe, you can find a lot of cultural differences and many European companies gave up their efforts. But we didn’t, we went through all difficulties and problems and now we have successfully operating company with both Czech and US staff and number years of local experiences.

 

We have met several Czech companies that were interested to market entry. Some of them tried it and were successful, the rest usually failed.

 

On the other hand, high costs in the first step, confusing visa situation, complicated taxes legislation, differences between individual US states or different life style and business culture discourage many of them before they even started. These experiences lead us to the idea of help to Czech and Slovak companies with the US market entrance which could be much simpler with us.

 

In our portfolio, you can find wide scale of services that are necessary for the US market entrance. If you are thinking about this, the first consultation could help you organize your plans and make a right decision. 

Information System YODA Optimalization

1.20.2017 - Thanks to an algorithm optimization of our internal information system YODA together with a new workflow, we have achieved shortened period of time for points reporting to health care insurance companies by 2 days for our laboratory customer. In addition, we are providing online support to our customers during the whole process which means also after regular working hours. 

New Record in Call Center

1.17.2017 - Our Call Center that we are operating for one of our customers from a laboratory segment has answered more than 1300 phone call yesterday. It is our new record. Thanks to these numbers together with other factors we can see how important our services are. 

2nd Cyber Security Blog series

1.10.2017 - In the beginning of 2017 we have started publishing second series of our cyber security blog. In the first series we began with the basics about encryption and terms definition, continued to encryption development in history and ended with modern encryption technologies like One-time pad. We start the second series with an article Password Policy – More Restriction Does Not Necessarily Mean More Security. You can read this article here: http://blog.cns.cz/2017/01/09/politika-hesel/ in Czech or here: http://blog.safety4data.com/2017/01/04/password-policy/ in English. 

PF 2017

12.23.2016 - A whole CNS a.s. team is wishing you Merry Christmas and Happy New Year!

Show photo gallery >

OpenLims and SELMA Integration

12.21.2016 - In mid-December, our colleagues have successfully integrated Laboratory Information System FONS OpenLims made by company Stapro to our Laboratory Integration System SELMA. Start of a communication of these key systems for laboratory operations ran successfully due to extensive preparation works of both suppliers and also with help of customers’ employees. Gained experience will be used during implementation to other customers’ locations.  

Christmas Party 2016

12.16.2016 - Yesterday took place Christmas Party of our company in Camp Mělník restaurant. As usual, the party was well attended with plenty of food , gift giving and lots and lots of fun. We would like to thank to all of our employees and wish Merry Christmas and Happy New Years!

Show photo gallery >

Document Management System New Customers

12.12.2016 - Our company recently won tendering procedures for the Document Management System organized by two Czech important agencies. Our Document Management System called ELISA will be implemented to the State Regional Archive in Prague and to Air Accidents Investigation Institute. 

Converged Security in Energy and Transportation Conference

12.07.2016 - As a member of The Technology Energy Safety Platform of the Czech Republic (TPEB), our colleagues have attended conference Converged Security in Energy and Transportation. The conference took place in the National Technical Museum. The main topic were both theoretical issues in the security field and practical applications implemented in real operations. Speakers have covered mix of academic world, public administration and also large corporations. I was really interesting to see the point of view on this topic from different social sectors. Thanks to that the conference was truly informative and it was a pleasure to be part of it.  

EET Training

12.05.2016 - One of our IT Technicians successfully completed a training to Electronic record of sales (EET). The first round of EET has started on December, 1st and it requires knowledge of both hardware and software for its installation process. Thanks to this training, we are ready to help to our customers with EET implementation. 

Wrote about us – PA Government Proud Blog

11.28.2016 - Pennsylvania Department of Community & Economic Development published on their Proud Blog an article about our successful subsidiary IT-CNS called Pennsylvania is the New International Tech Hotspot. Amongst other things, the article mentions a great location of IT-CNS in Pittsburgh high growing and tech neighborhood East Liberty, where are also located technology giants like Google or Uber. It also describes advantages of our application for encryption data transfers called Safety4Data. You can read the original article here: http://dced.pa.gov/paproudblog/pennsylvania-new-international-tech-hotspot/#.WCHfQfnhCUm

Czech ICT Alliance Membership Renewal

11.22.2016 - During November, our company renewed a membership in the organization Czech ICT Alliance. This organization connects public and private sector for more than 10 years. Its main goal is to support starting and existing Czech companies in IT industry by many international business missions. Other organization’s activities include seminar and workshops hosting with abroad investors, participating on important conferences and also attending events focusing on education and project support. Together with CzechInvest, Czech ICT Alliance and other partners execute a program called Czech ICT Incubator and also runs a new Prague incubator Prague Startup Centre. We are truly glad that we can be part of the Czech ICT Alliance in the near future. 

Cyber Security Conference in Pittsburgh

11.18.2016 - Our US colleagues have attended an event BMWi German Mission on Cyber Security: Conference and Panel Discussion held by Pittsburgh Chamber of the German-American Chamber of Commerce together with Carnegie Mellon University, a current leader of education of technology and cyber security experts. The event consisted of panel discussions on current cyber security topics and also the evening networking reception in Pittsburgh Botanical Garden. Participants of the conference were not only German companies of the business delegation to the United Stated, but also local companies operating in Pittsburgh Greater Area in cyber security field and one of those was our IT-CNS.    

Show photo gallery >

Kaspersky Training

11.14.2016 - Selected technicians from our IT department have attended 3 days training Kaspersky Endpoint Security and Management. Fundamentals. This training described products Kaspersky Security Center 10 and Kaspersky Endpoint Security 10 for Windows in depth. Due to this, our services become even more professional and we are able to meet our customers’ needs in cyber security field that starts to be more and more important. 

E-shop